[email protected] | 0212 549 69 39

CNC PUNCH KESİM

CNC PUNCH KESİM

CNC PUNCH NEDİR?

Piyasada genel olarak st 37 dkp saç kullanılmaktadır. Bu sac levhalar 1mm den 6 mm saç kalınlığına kadar dkp sacta alüminyum saca kadar işlenebilmektedir. Genel olarak punch yapancı kelime olup zımba ile delik delme olarak nitelendirilebilmektedir.

CNC PUNCH NASIL CALISIR?

Cnc numerik kontrollü makineler , bilgisayarlar tarafından çizilen şekilleri 2 boyutlu cad programları yardımıyle makinenin sistemine aktarılıp g kodlamalarıyle makine üzerinde tanımlı motorların (genel olarak servo) yönlendirilmesiyle sac plk ların işlenmesidir. Bu işlemler önce  2 boyutlu programlar tarafında parca resimleri cizilmektedir. Cizilen bu resimler cad programlarıyla g kodları çıkarılmaktadır. Bu kodlamalar makineye aktarılıp sac levhanında klemplere baglanmasıyle sac levha işlenmektedir.

FASON PUNCH  SURECI

Müşterilerimizden ya parçalar yada teknik resimler gelmektedir. Bu gelen teknik resimler punch program sorumlusu tarafından makinede similasyonu yapılıp üretime uygunlugu , işlenebilirliği ve fiyatlandırılması gibi kriterleri beraberinde çıkarmaktadır. Bu bilgiler satış tarafından paylaşılıp , müşteri bilgisine sunulmaktadır. Müşreterinin onayına mütakip anlaşma yapılıp ürün malzemeli veya malzemesiz üretime alınmatadır.

FASON LAZER İLE FASON PUNCH KESİM FARKI

Ürün kalite çemberinde  kesintisiz kesim kalitesi istenirse lazer kesim kaçınılmaz olarak düşünülmektedir. Fakat maliyet unsuru göz önünde bulundurulursa cnc punch kesim tercih edilelidir. Özellikle cnc fason punch kesimler 1-3mm sac levhaların uygun maliyetlerde kesilmesinde kullanılmaktadır. Ama özellikle formlu bir yapı düşünülürse cnc punch kesim kaçınılmaz bir tercihtir. Lazer ise daha hassas ve kalın malzemelerde ideal kesim sergilerken , maliyetleride cnc punch a göre yüksek olduğu unutulmamalıdır.

FASON PUNCH  KESİMDE NASIL SEKILLER KESILEBILIR

Cnc punch ta hemen hemen bütün şekiller yapılabilmektedr. Taret üzerine bağlı 36 istasyon ve kalıp kombinasyonu ile yapılabilecekler insan zekası ile sınırlıdır. Cnc punch kesimde ,şlenemeyece parça sayısı nadirdir. Bunun için sirketten teknik bilgi talep edebirisiniz.

FASON PUNCH  KESİMDE FIYATLANDIRMA

Fason punch kesimde hemen hemen bütün tesislerin fiyaları birbirinden farklı çıkmaktadır. Bu fark makine , eleman , yapılan program veya mevcut kalıplar değişkenlik göstermektedir. Makine en önemli etkendir. Bazı makineler dakikada 250  vuruş yapabilirken bazı makineler 1200 vuruşlara çıkabilmketedir. Buda fiyatlandırmada parca çıkış hızını etkilemekte ve makine saatlik işlem ücretine yansılılmaktadır. Makine için hazırlanan programda parça hızını etkilemektedir. Tecrübeli olmayan personel eger program yaparsa makinenin işlem hızını yavaşlatmakta olup parça geç zamanda çıkmaktadır.