[email protected] | 0212 549 69 39

CNC ABKANT BÜKÜM

CNC ABKANT BÜKÜM

Cnc makinelerde kesilmiş metal malzemeler cnc haddeleme (apkant) yardımıyle şeillendrilmesidir. Bu yöntem özellikle mühendislik alanında kompozitlik özelliği olarak ta düşünülmektedir. Düz veya şekillili kesilmiş saç levhalar büküm yapılarak güç kazandırılmaktadır. 

CNC BÜKÜMDE UZAMA KATSAYILARI

Cnc büküm de bükülecek malzemeler belirli uzama oranları dikkate alınmalıdır. Her bükümde en az saç kalınlığı kadar hesap edilebildiği gibi , bu uzamalar makinede kullanılan alt kalıp , üst kalip , kanal, malzeme cinsi gibi birden fazla etkende önemli rol oynakatadır. 2mm saç her bükümde 4 mm uzar demek yanlış olur. Olası durumlarda  3.825 uzayabilmektedir.

FASON ABKANT BÜKÜMDE KAYIP ZAMANLAR

Cnc bükümde özellikle kalıplar aşınmış veya yıpranmış ise dereceleri tutturmak çok zor bir iştir. Bunun için ciddi zamanlar harcanmaktadır. Zaman kaybını etkileyen bir diğer unsur ise operatörün ustalığıdır.

CNC BÜKÜMDE KALIP SEÇİMİ

Cnc bükümde kalıplar malzeme cinsine ve kalınlığına göre kalıplar ayarlanmaktadır. Düşünelim , ince malzeme bükülürken ince kalıplar, kalın malzeme büüleceği  zaman kalın kalıplar kullanılmalıdır.

FASON BÜKÜM ZAMAN KRITERLERI

 

 ​